NeXTstation



Next logo Egzotyczna UNIXowa stacja robocza, produkt nowatorskiej firmy NeXT, która choć nie odniosła sukcesu rynkowego to w znacznym stopniu przyczyniła się do wytyczenia nowych kierunków w konstrukcji komputerów i tworzeniu systemów operacyjnych.

W 1985 roku, gdy Steve Jobs pozbawiony wpływu na zarządzanie firmą Apple odchodzi i kosztem 7 milionów $ zakłada NeXT, Inc. Pozew sądowy firmy Apple i ugoda zawarta w styczniu 1986 roku pomiędzy firmami ogranicza możliwości działania NeXT do rynku stacji roboczych. W 1988 roku NeXT debiutuje ze swoim pierwszym produktem. Komputer o nazwie NeXTcube, bo o nim mowa, był wyjątkowy z wielu względów.
Większość komputerów w tym okresie była zaopatrzona w zestaw stacja dyskietek + dysk twardy 20 - 40 Mb (większe były bardzo drogie). Postanowiono zastąpić to jednym, bardzo pojemnym medium. Zastosowano debiutujący na rynku napęd magneto-optyczny firmy Canon o zawrotnej pojemności 256 Mb.
Sercem komputera był nowiuteńki procesor Motoroli 68030 wspomagany przez koprocesor 68882 i procesor DSP 56001. Warto tu wspomnieć, że identyczny komplet napędzał debiutujący 4 lata później Atari Falcon!! Komputer posiadał 8 Mb RAM co było olbrzymią ilością (4 Mb kosztowały wówczas ok.1500 $)
Całość zamknięto w nietypowej sześciennej obudowie wykonanej ze stopu magnezu i pomalowanej na czarny kolor. W komplecie otrzymywaliśmy tez czarny monitor o olbrzymiej rozdzielczości 1120 x 832 pikseli. (przeciętny PC oparty o procesor 8088 lub 286 oferował zaledwie 640 x 480). Komputer miał także wbudowany Ethernet!!
Niemniej rewolucyjny był system operacyjny dostarczany z komputerem. Oparty na unixowym jądrze Mach z graficznym GUI system o nazwie NeXTSTEP wprowadzał nowe spojrzenie na nowoczesny system operacyjny. Dzisiejszy MacOS X to w prostej linii następca NeXTSTEPa.
NeXTSTEP Sprzedaż pierwszych egzemplarzy rozpoczęła się w zasadzie w 1989 roku (do uniwersytetów), choć na rynek trafiły w cenie 9999,00$ dopiero w 1990 roku. Steve Jobs zapytany o to, czy nie jest rozczarowany opóźnieniami odpowiedział: "Opóżnienie? Ten komputer wyprzedza swój czas o pięć lat". Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że nie minął się z prawdą :-)
W 1991 roku niezbyt sprawny napęd magneto-optyczny został zastąpiony dyskiem twardy (te w końcu staniały) i stacją dyskietek. Upgrade'owano również procesor do 68040. Wprowadzono też linię "light" komputerów - NeXTstation, odchudzonych i tańszych w porównaniu do Cube.
Komputery NeXT były sprzedawane w następujących konfiguracjach: W 1992 firma NeXT rozpoczęła pracę nad dwoma projektami: portem MeXTstep na platformę Intela, oraz wraz z Apple, IBM i Motorolą nad zastąpieniem procesorów 68k nowymi - PowerPC. W 1993 roku NeXTstep dla komputerów z procesorami Intela był gotowy. Jednocześnie zrezygnowano z prac nad komputerem opartym na PowerPC, zamykając jednocześnie produkcję i sprzedaż hardware. Firma przemianowana została na NeXT Software, Inc. Ogółem sprzedano ok. 50.000 sztuk komputerów NeXT.
Warto wspomnieć, że w ankiecie przeprowadzonej w USA z okazji roku 2000, komputery NeXT zajęły jedno z czołowych miejsc na liście dwudziestowiecznych przedmiotów kolekcjonerskich, w które warto zainwestować :-) Rzeczywiście, dzisiejsza wartość tych maszyn przewyższa kilkadziesiąt razy wartość innych antycznych komputerów - na przykład Apple o podobnych możliwościach.

W latach 1993 - 1996 NeXT Software opracowała porty NeXTSTEP dla komputerów PA-RISC oraz SPARC, a także kontynuację systemu, zwaną OPENSTEP, która uniezależniała się od jądra Mach.
W 1997 roku NeXT został wykupiony przez Apple za 400 milionów $, w poszukiwaniu systemu operacyjnego mogącego zastąpić klasyczny MacOS. Steve Jobs został "konsultantem" Apple, a niedługo później ponownie prezesem. Powszechnie uważa się, że był to krok, który postawił Apple'a ponownie na nogi po kilku chudych latach.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka: Właśnie na komputerze NeXT w 1991 roku Tim Berners Lee pracując dla CERN opracował koncepcję hypertextu i napisał pierwszy serwer sieciowy i pierwszą sieciową przeglądarkę. W ten sposób narodziło się www.



Krótka metryczka komputera:

Powrót do strony głównej